Ako vybrať ten správny disk?

Premýšľate o kúpe nového pevného disku a neviete si rady, ktorý je pre Vás ten pravý? Nechajte sa inšpirovať našim sprievodcom, v ktorom sa dozviete užitočné informácie a rady pred kúpou.

V dnešnej dobe je na trhu veľké množstvo rôznych typov diskov. Pri rozhodovaní bude záležať predovšetkým na tom, či požadujete disk interní alebo externí, HDD či SSD, kapacite, a tiež na cenovej relácii, v ktorej sa pri výbere disku budete pohybovať.

Základné rozdelenie:

HDD – pevné disky

Pevný disk je elektromechanické zariadenia na záznam a čítanie adresovateľných dát. Ukladanie a čítanie prebieha pomocou magnetickej indukcie. Dáta sú na disku uložené ako zmagnetizovaná miesta na magneticky tvrdšom materiáli záznamovej vrstvy. Na rozdiel od SSD diskov, sa HDD skladá z pohyblivých častí, predovšetkým platní a čítacie hlavy. Kvôli tomu bývajú HDD náchylnejšie na poškodenie. Hlavnou výhodou pevných diskov je predovšetkým nízka cena. HDD sa vyrábajú v rozmeroch 2,5" alebo 3,5". Ďalším rozhodujúcim parametrom je rýchlosť hard diskov, a to prevažne 5 400 alebo 7 200 otáčok za minútu.


3,5" SATA DISKY

2,5" SATA DISKY

Výhody a nevýhody

Nízka cena

Väčší kapacity

Vhodné pre zálohu dát

Pomalé čítanie a zápis

Náchylnosť k poškodeniu mechanických častí

Hlučnosť

Fragmentácia disku

SSD

SSD je skratkou pre Solid State Drive. Poslednou dobou ide o veľmi obľúbenou súčasť nových počítačových zostáv. Oproti HDD pracujú na úplne inom princípe a neobsahujú pohyblivé časti. Dáta sa ukladajú do NAND flash pamäte. Vďaka tomu sú SSD rýchlejšie, majú menšiu spotrebu, sú odolnejšie proti fyzickému namáhaniu a vďaka absencii pohyblivých častí nevydávajú žiadny hluk. SSD diskov je veľké množstvo a líšia sa ako formátom, tak typom zbernice. Výborné vlastnosti SSD sú však vykúpené vyššou obstarávacou cenou. U SSD diskov je tiež potrebné sledovať parameter TBW (Terabytes Written), pretože majú obmedzený počet zápisov na disk.


Zobraziť produkty

Výhody a nevýhody

Rýchlosť

Nulová hlučnosť

Nízka spotreba

Vysoká životnosť

Vyššia obstarávacia cena

Obmedzený počet zápisov


Delenie SSD

2,5" SATA SSD

2,5 palcové SSD bývajú najpopulárnejším riešením SSD diskov. Táto SSD ponúka oproti klasickým HDD oveľa vyššiu prenosovú rýchlosť. Zbernica SATA s teoretickou prenosovou rýchlosťou až 6 Gb/s, je schopná poskytnúť SSD disku prenosovú rýchlosť až 500-560 MB/s, čo je až 10tich násobok rýchlosti klasických HDD. Avšak za modernými M.2 SSD so zbernicou PCIe / NVMe toto riešenie svojou rýchlosťou zaostáva.

Zobraziť produkty

Výhody a nevýhody

Rádovo rýchlejší ako klasické HDD

Cenovo dostupné

Malá spotreba a nulová hlučnosť

Menšie kapacity než u klasických HDD

Pomalší ako verzia M.2 PCIe NVMe

M.2 SATA SSD

M.2 SATA modely sú zaujímavou alternatívou k 2,5" SATA SSD. Zaujmú predovšetkým svojou veľkosťou, ktorá je oveľa menšia oproti 2,5" SSD. Najčastejšie sa stretneme s malým M.2 2280 (22 x 80 mm) slotom pre zapojenie priamo do základovej dosky. Vďaka tomu odpadnú starosti s prebytočnými káblami. Toto riešenie je vhodné predovšetkým pre kompaktné PC zostavy, či notebooky. Musí sa tu ale počítať s malým počtom použiteľných slotov pre M.2 SSD na základnej doske. Prenosová rýchlosť u M.2 SATA SSD býva rovnaká, ako u klasických 2.5" SATA SSD, teda okolo 500-560 MB/s.

Zobraziť produkty

Výhody a nevýhody

Rýchlejšie než HDD

Lacnejšie ako M.2 PCIe NVMe

Bez nutnosti káblov

Kompaktné riešenie

Pomalší ako M.2 PCIe NVMe

Drahšie ako HDD

Nutnosť M.2 slotu pre zapojenie

M.2 PCIe NVMe SSD

M.2 PCIe modely stále naberajú na popularite. Sú zacielené na tých najnáročnejších užívateľov. Rovnako ako M.2 SATA sa zapájajú priamo do M.2 slotu na základnú dosku, bez potreby ďalších káblov. Najlepšie modely s PCIe 3.0 4x poskytujú prenosovú rýchlosť až 3 000 - 3 500 MB/s a modely používajúce PCIe 4.0 4x poskytujú prenosovú rýchlosť až 5 000 MB/s. Avšak pre dosiahnutie tejto rýchlosti u PCIe 4.0 budete potrebovať moderné procesor a základnú dosku, ktorá bude PCIe 4.0 podporovať.

Zobraziť produkty

Výhody a nevýhody

Najväčšia rýchlosť

Kompaktné riešenie

Bez nutnosti káblov

Vysoká obstarávacia cena

Nutnosť M.2 slotu pre zapojenie

Parametre diskov

Prevedenie disku

Prevedenie disku vyberáme podľa toho, ako budeme disk ďalej používať.

Interný disk - Interné disky sa používajú v tom prípade, že disk zostane po celú dobu životnosti súčastí počítača. Ide tak o PC komponentu. Pripájajú sa cez internej zbernice vnútri počítača, tými sú v dnešnej dobe PCI Express a SATA.


Externý disk - Externé disky sa naopak neberú ako komponenta, ale ako prenosné úložisko, podobne ako flash disky. Tieto disky sa pripájajú najčastejšie cez rozhranie USB.


Vhodný pre

Disky ďalej môžeme vyberať podľa toho, v akom zariadení budeme disk používať. Pre rôzne typy zariadení sú vhodné rôzne disky. Vyberať môžeme podľa použitia v týchto zariadeniach:

 • Notebooky

 • PC/Notebooky

 • Domáce / Kancelárske PC

 • Herné PC

 • Herné konzoly

 • Kamerový záznam

 • Dátové úložiská NAS

 • Servery

Rozmery

 • 3,5“ HDD - Tento rozmer patrí výhradne pevným (HDD) diskom. 3,5" HDD sú oproti 2,5" HDD väčšie a ťažšie. Používajú sa predovšetkým v stolových PC a serveroch.

 • 2,5“ HDD - 2,5" HDD sa používajú predovšetkým v notebookoch. Sú robené s väčšou odolnosťou proti nárazom a spotrebúvajú menej energie.

 • 2,5“ SSD - Jedná sa o štandardný rozmer SSD diskov. Sú lacnejšie ako M.2 SSD disky, ale zároveň majú väčšie rozmery. Pre ich funkciu je nutné pripojenie disku k základnej doske pomocou káblov, najčastejšie SATA.

 • M.2 SSD - M.2 SSD sa zapájajú priamo do M.2 slotu na základnú dosku, bez potreby ďalších káblov. Svojimi kompaktnými rozmermi sa hodí aj do tých najmenších PC zostáv či notebookov.

 • U.2 SSD - U.2 je najnovší formát SSD diskov. Tieto disky sú veľmi výkonné a sú určené pre servery.

TBW

Tento parameter je špecifický výhradne pre SSD disky. TBW (Terabytes Written) udáva odhad celkového množstva dát, ktoré je SSD schopné zapísať počas svojej životnosti.

Otáčky disku

Tento parameter je špecifický výhradne pre HDD disky. Jedná sa rýchlosť otáčania diskové hriadele. Čím sú otáčky väčšie, tým je čakacia doba menšia. Rýchlosť je udávaná v otáčkach za minútu.


 • 5 400 ot./min - jedná sa väčšinou o úložiska v notebookoch, ktorá berú túto rýchlosť ako štandard.

 • 7 200 ot./min - štandardná rýchlosť väčšiny pevných diskov v stolových počítačoch.